Eesti English Русский

EHS Araabia hobuse kasvatajate haruselts

TÕU KIRJELDUS


Tõu iseloomustus                                                                                           
Araabia täisvereline hobusetõug on aretatud Araabia poolsaarel, läbi aretuse ajaloo on kasutusel olnud puhasaretus. Eesti araabia hobuste populatsioon on kujunenud 1970.-ndatest aastatest alate Venemaalt imporditud araabia tõugu märadest ja täkkudest ning nende järglastest, alates aastast 2005 on imporditud hobuseid Leedust, Saksamaalt, Soomest, Austriast ja Hollandist. 

Tõu omadused
Tõu omadusi väljendatakse soovitud ja mitte soovitud omaduste koondina. Eraldi vaadeldakse hobuse tõu- ja sootüüpi, kehaehitust, liikumisi ehk allüüre.
Värvus:
Tõus esinevad soliidsed põhivärvused: must, kõrb, raudjas ja hall.
Tüüp:
Tüüp väljendab hobuse vastavust Programmis kehtestatud nõuetele. Suguhobustel peavad olema selged sootunnused. Araabia tõugu hobusele peavad väljenduma:
            * araabia tõutüüp;
            * elegantne, suurejooneline, harmooniline ja suursugune ratsahobuse tüüp, mida rõhutab väljendusrikkus ja markantsus;
            * turja kõrgus soovitavalt 145...160cm.
Erinevatel kehaosadel on soovitavad ja mittesoovitavad tundemärgid.
Pea
Soovitav: väljendusrikas, uhke, keskmise suurusega, keskmise suurusega kõrvadega, sirge või nõgusa profiiliga pea. Silm suur elav sõbralik, lõuapärade vahe lai ja vaba liikuvusega.
Mittesoovitav: ilmetu, raske, kumera profiiliga pea; väike, tuhm ja tuim silm; kitsas lõuapärade vahe.
Kael
Soovitav: keskmise pikkusega kuni pikk, hästi arenenud lihastega, hästi ja kergelt ühendatud kuklaga ning tiheda lakaga.
Mittesoovitavad: väga lühike või pikk, sügava ühendusega, madala asetusega kael.
Piht
Soovitav: markantne, kaugele seljale ulatuv turi. Abaluud suured ja libajad.
Mittesoovitavad: mittesügav, kitsas, lameda roietekaarega.
Keha
Soovitav: ristkülikukujuline, lubatud ka ruudukujuline, hästi ühendatud hobuse ees-, kesk- ja tagaosa: selg keskmine, lihaseline, nimme lühike, kube lühike.
Mittesoovitavad: nõrk, nõgus või kumer nimme: laudjas kitsas, lühike, pikk tühimik.
Jäsemed
Soovitav: suured liigesed, keskmise pikkusega sõrgatsid, hästi vormitud tiheda kabjasarvega kabjad ja eelistatud on keskmiset kõrgem jala pikkus. Korrektne jäsemete asetus.
Mittesoovitavad: nõrkade liigeste ja kõõlustega, "kepisarnane" esijalg, eetsi-ja taatsine esijala seis, lame nööritud kämmal, lühike, püstine või pehme sõrgats. Liiga kitsas, lame või pehme kabjasarvega kabi, sirge või saabeljas tagajalg, lühike, nõrk kannaliiges, rangjalgne või kooskandne seis.
Liikumised ehk allüürid
Araabia hobuse samm ja traav peab olema hoogne ja avar, jäsemete liikumissuund otse ja ettepoole suunatud.
Ebasoovitavad on lühikesed, madalad ja riivlevad liikumised.
Seesmised omadused (karakter, temperament ja tervis)
Soovitud omadused on tugev tervis, hea psüühiline ja füüsiline koormustaluvus, loomulik viljakus ja pärilike vigade puudumine.
Araabia hobune peab olema tugeva tervisega, sõbralik, töötahteline ja tugeva närviga hobune, kes jätab intelligentse mulje. Tema käitumises peab olema äratuntav hea iseloom ning elav, kuid tasakaalukas temperament. Araabia hobune peab olema vastupidav kestvale tööle, vähenõudlik sööda ja pidamistingimuste suhtes.
mittesoovitud on raskelt kohanevad,  närvilised, kartlikud või arad hobused; pärilike vigadega hobused.